Konsola - wstęp

Wygląda groźnie, ale…

tak naprawdę to nic strasznego. Konsola będzie ważnym elementem pracy jako programista. Dzięki niej będziesz mógł robić zadania takie jak uruchamianie programów szybciej i wygodniej niż przy użyciu interfejsu graficznego (gdzie wchodzisz w interakcję poprzez np. naciskanie przycisków).
Zaznajomienie się z konsolą nie jest niczym trudnym, ponieważ:

Z czego mam korzystać?

Najprostszym programem jest cmd.exe, czyli “Wiersz poleceń”. Wystarczy on do realizacji większości zadań programisty. Jednak jego funkcjonalność bywa ograniczona. Dlatego na systemie Windows polecam używać programu Windows Powershell, który jest wzbogacony o dodatkową funkcjonalość, jest również nieco wygodniejszy w użyciu.

Dla zwiększenia wygody polecam również pobrać aplikację Windows Terminal ze sklepu Microsoft Store. Windows Terminal ma następujące zalety nad zwykła konsolą:

Cmd: Alt text

Powershell: Alt text

Windows Terminal: Alt text

cd - change directory

Change directory oznacza zmień katalog. Tą komendą będziesz mógł przechodzić po katalogach (folderach) w twoim komputerze. Większość komend, jakie wpisujesz, działa relatywnie do ścieżki, na której teraz jesteś.

Przykłady:

W szczególności:

Zewnętrzne programy

W większości zewnętrznych programów będą działać 2 komendy:

Alt text

VSCode

Zacznijmy od tego, że VSCode ma wbudowany terminal. Oznacza to, że podczas pracy z VSCode nie musisz korzystać z zewnętrznej konsoli, by uruchamiać programy. Jeśli uruchomisz program bezpośrednio w VSCode, dane wyjściowe pojawią się w konsoli VSCode właśnie.

Oprócz tego można uruchomić VSCode bardzo szybko z zewnętrznej konsoli wpisując code lub code [ścieżka], gdzie [ścieżka] oznacza wybraną ścieżkę.

npm

npm (Node Package Manager) to menedżer pakietów, czyli program służący do instalowania i zarządzania pakietami, czyli np. bibliotekami, które można pobrać, ale też naszym projektem.

Możesz wywołać wszystkie komendy w konsoli znajdując się w głównej ścieżce projektu:

KomendaAkcja
npm install / npm iInstaluje zależności, czyli wszelkie pakiety niezbędne do działania projektu
npm run devWłącza lokalny serwer deweloperski pod adresem localhost
npm run buildBuduje finalną wersję strony do katalogu ./dist/