Wersjonowanie przy użyciu Git i GitHub Desktop

Zakładam, że masz już pobrane programy Git i GitHub Desktop oraz konto na GitHubie. Wyjaśnię parę kluczowych pojęć, które warto sobie przyswoić, żeby swobodnie pracować z systemem kontroli wersji Git.

Repozytorium lokalne i zdalne

Repozytorium jest, w najprostszym rozumieniu, zwykłym projektem. Żeby zacząć nad nim pracować lokalnie w swoim komputerze, trzeba je najpierw sklonować. GitHub Desktop nam tę robotę ułatwia.

Repozytorium zdalne (remote repository) znajduje się na stronie GitHub i mogą je widzieć wszyscy bądź każdy zaproszony do niego, w zależności od ustawień prywatności w nim.

Repozytorium lokalne (local repository) jest w twoich plikach i jest widoczne wyłącznie na twoim urządzeniu.

Klonowanie repozytorium

Najpierw trzeba przejść na stronę repozytorium na GitHubie, gdzie znajdziesz zielony przycisk Code. Wciśnij go, a następnie w rozwiniętym menu wciśnij Open with GitHub Desktop.

Alt text

Następnie, po tym jak już GitHub Desktop się otworzy, naciśnij niebieski przycisk Clone.
Repozytorium zostało sklonowane, co oznacza, że możesz pracować nad nim lokalnie.

Commit

To tajemniczo brzmiące słowo commit oznacza nic innego jak pojedyncza zmiana w kodzie, którą zapisujesz.

Żeby zapisać commita w GitHub Desktop, należy nadać mu nazwę (najlepiej czytelną) i - opcjonalnie - opis. Po tym wciskamy niebieski przycisk Commit to main na dole.

Alt text

Commit jest swego rodzaju checkpointem w repozytorium, który pozwala na przykład na przejrzenie kodu zawartego w nim w momencie jego zapisania. System kontroli wersji pamięta wcześniejsze wersje i dzięki temu nic się nie stanie, jeśli usuniemy kod, który później się przyda.

Push & pull

Poszczególne commity utworzone i zapisane lokalnie można wysyłać do repozytorium zdalnego, dzięki temu inni ludzie będą mogli zobaczyć twoje zmiany na GitHubie bądź je pobrać.

Wysyłanie commitów do repozytorium zdalnego nazywa się pushowaniem (push). Robimy to poprzez przycisk w prawym górnym rogu:

Alt text

Procesem do tego odwrotnym jest pull. Polega on na zaaktualizowaniu stanu lokalnego repozytorium poprzez pobranie wszyskich najnowszych commitów ze zdalnego repozytorium. Przeprowadza się go w ten sam sposób.

Ścieżka do repozytorium lokalnego

Wszystkie repozytoria na twoim komputerze powinny być domyślnie zapisane w ścieżce C:\Users\[twoja nazwa]\Documents\GitHub.